ATB Başkanı Mühsürler: “LİDAŞ Haziran’da hizmete girecek”

Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, tarımsal ürünler için Dinar’ın Yeşilyurt köyünde kuracakları 30 bin tonluk saklama kapasiteli Lisanslı Deponun Haziran 2020’de hizmet vermeye başlayacağını belirtti.

Mühsürler, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2005 yılında 5300 sayılı Lisanslı Depoculuk Kanununun yürürlüğe girdiğini ve tarımsal ürünlerde uygulanan Lisanslı Depoculuk Sistemiyle (LDS)  başarılı sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Afyonkarahisar’ın tarımsal üretim kapasitesinin önemine dikkat çeken Mühsürler, şöyle konuştu:

“Tarımsal sanayi, özel sektör ve kamu kurumları depo kapasitesi, TMO hububat alımları, mevcut lisanslı depolar yönüyle değerlendirilmiş ve Ticaret Bakanlığımızın da izin vermesiyle lisanslı depo sistemine Afyonkarahisar Ticaret Borsası olarak dahil olduk. Bu doğrultu da Dinar ilçenizin Yeşilyurt köyünde 30 bin tonluk LİDAŞ kuruyoruz. İnşallah, Haziran 2020’de faaliyete geçireceğiz.”

-“Tarım ürünleri ticaretini kolaylaştıran bir sisteme kavuşacağız”

LDS ile tarımsal ürünlerin sigortalı ve sağlıklı bir şekilde korunacağını aktaran Mühsürler, bu sayede üreticilerin hasat döneminde mahsüllerini düşük fiyata satmak zorunda kalmayacağını vurguladı.

Piyasada fiyat istikrarının sağlanacağının altını çizen Mühsürler, “LDS ile tarım işletmeleri ihtiyaç duydukları miktar ve kalitedeki tarım ürünlerine istenen zamanda ulaşabilmeleri sağlanacak.  Tarım ürünleri ticaretinin standartları belirlenmiş ürünler üzerinden yapılmasını ve kaliteli üretimin teşvik edilmesine teşvik edecek. Uygun koşullarda finansman teminini, ürünlerin fiziki dolaşım yerine elektronik ürün senedi aracılığıyla alınıp satılmasını sağlayan ve tarım ürünleri ticaretini kolaylaştıran bir sisteme kavuşacağız.”

-“Devletimiz nakliye, depo kirası, analiz destekleri ile stopaj ve vergi istisnalarında bulunacak”

Mühsürler, Lisanslı Depolarda, depolanmaya uygun nitelikteki hububat, bakliyat, yağlı tohum, fındık, pamuk, kuru üzüm, kuru kayısı benzeri ürünlerin standartlara ve ürününün özelliklerine göre koruma altına alınacağını anlattı.

Ağustos ayında faaliyetine başlayan Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) vasıtasıyla ürünün en iyi fiyattan satışının yapılabilme imkanı sağlanacağına değinen Mühsürler, şöyle devam etti:

 “Tarımsal ürünleri kullanan firmalara ise kalite sorunu ortadan kalkmış, uygun nitelikte ürünü satın alma garantisi verilmiştir. Ülkemizde 2010 yılından beri yaygınlaşmaya başlayan bu sistem ile ürününü lisanslı depoya teslim eden üreticilere devletimizin nakliye, stopaj ve analiz desteklemelerinde bulunacak. Ayrıca, ürünün tesliminde düzenlenen Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) ile finans piyasalarından düşük faizli kredi kullanma imkanı da sağlanacak.” İfadelerini kullandı.

Ekleme Tarihi:20.12.2019

©2014 Afyonkarahisar Ticaret Borsası