Nefes Kredisi Hakkında Ortak Açıklama Yapıldı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, Denizbank Afyon Şube Müdürü Ahmet Ocak ve Denizbank Afyon Kocatepe Şube Müdürü Uğur Değirmendere Nefes Kredisi hakkında ortak basın açıklaması yaptı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Kredi Garanti Fonu’nun imzaladığı protokol çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ve Afyonkarahisar Ticaret Borsası’nın finansman desteği Nefes Kredisi uygulaması başladı.

Denizbank, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinde, elini taşın altına koydu ve katılımcı banka olarak yer aldı.

Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmelerimiz, Oda ve Borsalarımız’dan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubelerine başvurabileceklerdir.

“Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli üyelik belgesi, Oda ve Borsalarımız’ın internet sitesi üzerinden alınabilecektir.

Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmelerimiz Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan protokol çerçevesinde, 3 milyon TL ve altında cirosu olan işletmeler, azami 50 bin TL; 3 milyon TL ile 25 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 100 bin TL kullanabilecektir.

TOBB Nefes Kredisi faizi, yıllık % 7.50 olacaktır.

2020 yılında anapara ve faiz ödemesi olmayacak. Kredi, 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödenecek. Kredi’nin % 80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak.

Nefes Kredisi, ilk aşamada Denizbank şubeleri aracılığı ile kullanılacak. Yaklaşık 2 hafta sonra kamu bankaları da projeye katılacak.

Nefes Kredisi’nin uygulamaya geçmesinde emeği olan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Denizbank Genel Müdürü Sayın Hakan Ateş’e teşekkür ederiz."

Ekleme Tarihi:28.4.2020

©2014 Afyonkarahisar Ticaret Borsası