TMO AFYONKARAHİSAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ İTHAL ARPA SATIŞI

Ticaret Dairesi Başkanlığı’nın ilgili talimatlarında,arpa kullanan sektörün ihtiyacının karşılanması ve yurtiçi piyasa dengelerinin sağlanmasını teminen TMO’ya 700.000 tona kadar 10.03 G.T.i.P numaralı arpa için sıfır(0) gümrük vergisi oranıyla ithalat tarife kontenjanı tahsis edilmiştir.

Kuruluşa tahsis edilen tarife kontenjanından 60 bin ton arpa için ihale yapılmış olup,gemiler Bandırma,İzmir,İskenderun ve Trabzon limanlarına gelmeye başlamıştır.

İthal edilen arpalar limanlardan tahliye edilip millileşmelerine müteakip 780-TL/Ton(KDV hariç,manipülasyon dahil)fiyatla sadece kullanıcılarına (yem fabrikaları,besici ve yetiştiriciler ile kendi yemini kendisi imal eden işletmeler gibi)yönelik peşin bedel mukabili satılacaktır.

Talep sahipleri 10 Ekim 2017 tarihi mesai bitimine kadar hinterlandında bulunduğu Şube Müdürlüğüne aşağıda bulunan talep formu ve yem fabrikalarının 2016 yılına ait fiili tüketim belgesi,besici ve yetiştiricilerin ise hayvan sayılarını(kaç baş ve cins)gösteren belge ile müracaat etmesi gerekmektedir.

Fiili tüketim hesabında yem fabrikaları için 2015 yılı fiili tüketim miktarı,besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini belgelemeleri halinde;büyükbaş hayvan başına günde 5 kg,küçükbaş hayvan başına ise günde 1 kg hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir.Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile besiciliği yapan ve yemini kendisi imal eden işletmelere ise İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden yemini kendi kendilerinin imal ettiklerini ve kaç baş ve cins hayvan yetiştirdiklerini belgelemeleri halinde,kanatlı hayvan başına günde 12 gr üzerinden 1 aylık tüketim miktarına göre satış yapılabilecektir.Hindi için bu rakam günde 65 gr olarak hesap edilecektir.

Yem fabrikalarından halen faaliyette olduklarına gösterir belge(Talep sahipleri,faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır)istenecektir.

Satışa açılan stoklara yoğun talep gelmesi durumunda yoğun talep gelen stoklar için tahsis yapılacaktır.

Parasını yatıran talep sahiplerine,bekletilmeksizin teslimat yapılacaktır.

Teslimat süreleri tüm ürünler için cari uygulamalarınız doğrultusunda belirlenecek olup son teslim tarihi 31/10/2017’i (dahil) geçmeyecektir.

Talep Formu İçin TIKLAYINIZ.

 

Ekleme Tarihi:6.10.2017

©2014 Afyonkarahisar Ticaret Borsası