GİRİŞİMCİ MEHMET TOKAÇ,ELA AYAKKABI BAŞARI HİKAYESİ

Mehmet TOKAÇ

Ela Ayakkabı

 

1983 Afyonkarahisar doğumluyum. İlköğretim mezunu ve iki çocuk babasıyım. İlköğretimi bitirdikten sonra ayakkabı sektöründe çalışmaya başladım ve 20 yıl bu sektörde çalışmaya devam ettim. Daha sonra edindiğim tecrübeler, müşterilerimden gelen talep, çevremdekiler ve devlet tarafından girişimcilere verilen hibe desteği hayalimi gerçekleştirmemde büyük etken oldu. İlk zamanlar model çeşitliliği ve müşteri memnuniyeti yönünden sıkıntılarım oldu. Bu sektörde yıllarca çalışmam sebebiyle kazanmış olduğum tecrübelerim ile sıkıntılarımı daha kolay atlattım. İşin sırrını; özenli, güler yüzlü ve sabırlı olmakta buldum.

Avm mağazacılık kadar cadde mağazacılığın da ilimizde önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi iş yerini açanlara öncelikli tavsiyem, başarıya ulaşırken hiçbir zaman pes etmemelidirler. Müşteri memnuniyeti dikkate alınması gereken önemli ayrıntı. Başarıyı bazen gözümüzde öyle çok büyütürüz ki başaramayacağımıza, başarmanın imkansız olduğuna çoktan inandırmışızdır kendimizi, ama asıl başaramadığımız nokta inanmayı ve azmetmeyi bilmemektir. Ne zaman zor bir durumla karşılaşsak bunu karşımızda bir engel olarak görme yolunu tercih etmiş ve bahanelerin arkasına sığınmışızdır. Azimle, sabırla ve inançla çok büyük hatta imkansız denilebilecek başarılar kazanılmıştır. Başarıya ulaşmada karşımıza çıkan hiçbir şey engel değildir. İlerdeki hedeflerim arasında model çeşitliliğini ve satış şube sayımı arttırmak olacak.

Dürüstçe davranarak ve kurstaki bilgileri kullanarak düzenli ve titizlikle işimi yürüttüğümü belirtmek isterim. Aklında iş fikri olan kişilere iş kurma konusunda yardımcı olmayı hedefleyen girişimcilik eğitimi sonunda sertifika alan girişimci olarak, bu süreçteki desteklerinden dolayı Afyonkarahisar Ticaret Borsası’na teşekkür ediyorum. 18.10.2016

 

©2014 Afyonkarahisar Ticaret Borsası