GİRİŞİMCİ MÜRÜVET BAŞPINAR,BAŞPINAR UNLU MAMULLERİ BAŞARI HİKAYESİ

Mürüvet BAŞPINAR

Başpınar Unlu Mamulleri

 

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1979 Afyonkarahisar doğumluyum ve üç çocuk annesiyim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Genç kızlığımdan beri pasta, poğaça ve börek yapmayı çok seviyordum ve sürekli yeni tarifler araştırıyordum. Hayalim bir gün kendi işimin patronu olmaktı. Gerçekleştirmiş olduğum iş fikrim için en büyük destek eşimden oldu. 1-2 yıl başka bir pastanede çalışmış olması ve KOSGEB’ in vermiş olduğu hibe desteği bu süreci hızlandırdı.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Unlu mamuller olarak açtığım işyerimde; pasta, poğaça, börek, kuru pasta v.b ürün çeşitlerinin imalatı yapılmaktadır. Bu sektörde kaliteli malzemenin önemi kadar görselliğin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yıllardır düşüncemde  başka iş fikri olmadı. Araştırma, yapma ve müşteriye sunma çok ilgimi çekiyordu. Eşim ve çevremin etkisiyle kendi işyerimi açtım. Maddi destek kadar manevi desteğin de önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu iş yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor?

İlk iş tecrübem olması nedeniyle sıkıntılarım oldu. Çoğu sektörde olduğu gibi bu sektörde de başta müşteriyi işletmeye alıştırmak sıkıntının ilk adımı. Müşteriye karşı güler yüz, kaliteli hizmet ve evlere servis hizmetini başlatarak sıkıntılarım yavaş yavaş azalmaya başladı. Açtığım ilk haftalar kendi öz sermayemden harcamalarım oldu. Zamanla bu sıkıntımı aştım. İş yerimi açtığım bölgede pastane, fırın olması sebebiyle farklı ürün çeşitlerine ağırlık vermeye başladım ve müşterinin alışmış olduğu damak zevkine dikkat ettim. Bu sektörde müşterinin dikkat ettiği ilk nokta hijyen. Hedeflerim arasında İSO belgesi alarak markamı tescil yaptırmak istiyorum. Başlangıçtan itibaren başarıya giden yol düz ve kolay değildir, başarısızlıklarınızın her birinden bir şeyler öğrenin.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz? İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı? Varsa nelerdir?

Kendi işini yapmak çok keyifli ama bir o kadar yorucu. Zorluğu olmayan iş yoktur aslında. Her işin kendine göre sorumlulukları, ağırlığı ve zorluğu vardır. Kadın girişimci olmanın zorluğu yaptığınız işe göre değişiyor. İletişimi  daha kolay sağlayıp iş bölüşümünü iyi planlarsanız; siz ve çalışanlarınız sorumluluklarının bilincinde olursa üstesinden gelinmeyecek iş yoktur. Kendi işinizi yaptığınız zaman sabah erken gelip, akşam geç gitmeye kendinizi hazırlamanız lazım. Kadın olarak iş, eş, çocuk, ev, aile ve kendimiz için zaman planını çok iyi yapmak zorundayız.  Kadın olarak yer almak tabi ki zor, imalat, toptancılar, müşteri ve satış olarak düşünüldüğünde destek olacak birilerinin olması gerekiyor. İş yeri açarken kesinlikle iyice araştırmalı ve belirli bir sermayenin de olması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle kendilerine güvensinler ve işi yapmak istediklerinden emin olsunlar. İçlerinde en ufak bir endişe ya da şüphe varsa bu onları olumsuz etkileyecek ve emin adımlar atmalarına engel olacaktır. Ayrıca hibe desteğinin de çok iyi araştırılıp, ona göre yol izlenmesi önemli noktalardan biri. Kadın emeği ile üretilen her işin özel bir değeri vardır, mutlaka kazanca döner.

Girişimcilik hikayenizi anlatabilir misiniz?

İş yerimi açarken gerekli araştırmaları yaparken, KOSGEB’in kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara destek sağladığını öğrendim. Kursun nerelerde yapıldığını araştırdım ve girişimcilik kursuna katıldım. Hibe desteğinden yararlanmam için ilk aşama olan bu kurs benim için çok önemliydi. Hayalimi gerçekleştirmeme destek olan ve ilimizde birçok kadın girişimciye iş istihdamı sağlayan Afyonkarahisar Ticaret Borsası’na teşekkür ediyorum. Kendi işini kurmak isteyenlere tavsiye olarak, en büyük desteğin aileden geleceğini ve ailesinden destek alanların nice büyük işler başarabileceğine inanıyorum. 18.10.2016

©2014 Afyonkarahisar Ticaret Borsası